Európai Utas

AZ EURÓPAI EGYÜTTMűKÖDÉS FOLYÓIRATA - MEGJELENIK NEGYEDÉVENTE
TIZENEGYEDIK ÉVFOLYAM ELSŐ SZÁM
41.


JÁSZI OSZKÁR: A DUALIZMUS BUKÁSA ÉS A DUNAI EGYESÜLT ÁLLAMOK

…Világos, hogy a nemzeti életre képes nemzetiségeknek állami egyesítése alapvetô fejlôdési érdek és érték, nemcsak az illetô népek, de az emberiség szempontjából is. Nemzet annyit jelent, mint a kultúrában, gazdaságban, tradíciókban egybeforrottak politikai megszervezése: a nép önrendelkezési joga, hogy az együvé tartozóságukat érzôk szabadon szervezkedhessenek mindazokra a célokra, amelyeket szellemi, erkölcsi és gazdasági boldogulásuk szempontjából fontosnak tartanak. Világos, hogy bármi, ami ezt a törekvést erôszakkal megakadályozni törekszik, gyűlöletes kényszerként jelentkezik azok lelkében, akik ellen irányul. És ez természetes is, hisz egy részekre tagolt, különbözô idegen államiságokba belekényszerített nép távolról sem fejtheti ki a benne szunnyadó kulturlehetôségek maximumát, még akkor sem, ha ez amaz államok leghôbb törekvése volta, amelyek fennhatósága alá tartoznak. De ilyen törekvés alig fordult elô valaha is a történelemben, hanem rendszerint az ellenkezônek voltunk és vagyunk tanúi: az állam és az idegen nemzetiség közötti viszony egyre jobban kiélesedik; a bizalmatlanság közöttük egyre inkább növekedik; az állam az illetô nemzetiséget nem erôsíteni és gyarapítani, hanem visszaszorítani és asszimilálni akarja: viszont az idegen nemzetiség minél jobban izolálni törekszik magát az államtól, hogy a kellô pillanatban létesíthesse azt az új állami össszeköttetést, melyet magára nézve kedvezôbbnek tart…

…a nemzetiségi kérdésben igen gyakran nem államalakítási törekvésekrôl van szó, hanem pusztán a nemzetiségi kisebbségek ama törekvésérôl, hogy nyelvüket, kultúrájukat, gazdaságukat szabadon fejleszthessék s hogy sem gazdasági, sem politikai, sem szociális életükben hátrány ôket ne érje azért, mert nem az államalkotó nemzethez tartoznak. Világos, hogy ha teljesülnének is az összes életképes államalakítási törekvések: még mindig rendkívüli fontossággal bírna a nemzeti kisebbségek védelmének feladata, hisz Közép-Európa és a Kelet annyira kevert etnográfiai viszonyai mellett teljesen elképzelhetetlen a nemzetiségi elvvel egyezô külön államiságok létesítésének olyan rendszere, mely tökéletesen homogén nemzeti államokhoz vezetne…

…S ha a háború legmélyebb oka Kelet- és Közép-Európa államszervezési és nemzetiségi válsága volt, úgy logikája sem lehet más, mint Európa teljes egységét elôkészíteni, a római keresztény kultúra végleges integrációját befejezni azáltal, hogy Európa elmaradt közép és keleti részében egy olyan államszervezetet létesít, mely minden nép szabad nemzeti és kulturális fejlôdését biztosítva, megteremti a demokratikus szolidaritás összes lehetôségeit…

…általában Magyarország nemzetiségi problémái még jobban megmérgezôdtek a háború alatt: recrudescunt vulnera: a lövészárokból hazatérô százezrek a régi antidemokratikus uralmat elviselni nem fogják s annyi véráldozat után követelni fogják, hogy mint egyenrangú polgárok vehessenek részt az állami és társadalmi lét minden terén. Szóval, a háború – a hatalmi politikusok ígéreteit és reményeit kicsúfolva – nem oldott meg semmit: ellenkezôleg, az inkább lappangó ellentéteket a forradalmi elkeseredés állapotáig izzóvá tette…

…A Monarchia mai alkotmányjogi rendje lehetetlenné teszi mindazon problémák megoldását, melytôl egész Európa jövô sorsa függ. A dualisztikus alkotmány ugyanis a centralisztikus és álföderalisztikus kísérletek bukása után egy oly egyensúlyhelyzetet hozott létre, mely ötven éven át körülbelül megfelelt a Monarchia népei tényleges erôviszonyainak, de amely ma már képtelen közöttük tartósan békés együttműködést biztosítani. A dualizmus a németek uralmát jelentette Ausztriában és a magyarokét Magyarországon. A német polgárság uralma biztosítására a lengyel nemességgel, a magyar uralkodó osztályok pedig a horvát-szerb ellentét kihasználásával a horvát társadalom történelmi elemeivel egyeztek ki…

…A Tisza Kálmánnal uralomra jutott reakciós junkerpolitika a kiegyezést egyre inkább olyan alkotmánybiztosítéknak tekintette, mely a nemzetiségi népet örökös kiskorúságban tartja, a nemzetiségi középosztályt pedig, mint megbízhatatlan irredentista elemet, tartósan kirekeszti az állami hatalomból és a vármegyei szinekúrákból „a megbízható, hazafias nemzetfenntartó" elemek – értsd a nagybirtok s fôleg a gazdaságilag lehanyatlott nemesi középbirtok, a dzsentri és plutokrata meg intellektüel szövetségesei számára.

…Valóban a dunai és a Balkán-népek sorsa a háború után attól függ, hogy a történelmi erôk a Monarchia fennmaradása mellett döntenek-e. De ha egyszer valaki átlátja a Monarchia létjogosultságának bensô logikáját, ami semmi egyéb, mint oly népek kooperációja, melyek egyedül képtelenek volnának helyüket megállni a germánság és a keleti szlávság kettôs nyomása alatt – és ez az álláspont, melyre úgy látszik, immár Wilson elnök és Lloyd George is eljutottak –, akkor legyen elég bátorsága egy további lépés megtételére és annak felismerésére, hogy ennek az új monarchiának, a dunai egyesült államoknak a léte összeegyeztethetetlen a délszlávság feldarabolásával és a lengyelség alapvetô részeinek széttagoltságával…

…A Monarchiának öt oly nemzete van, mely mindenben megfelel a történet-politikai individualitás kritériumainak: a magyar, a német, a lengyel, a cseh és a horvát-szerb. Mindegyiknél megvan a többé-kevésbé zárt telepterület, elegendô számú és kulturális súlyú népesség önálló nemzeti lét folytatására, a történelmi öntudat kontinuitása. Az egyes államok területeinek megszabásánál a lehetôségig figyelembe veendôk a történelmi keretek, a szilárd geográfiai határok, a gazdasági egymásrautaltság. Emellett arra kell törekedni, hogy az illetô nemzet a maga területén lehetôleg kompakt többségben maradjon s ott, ahol nyomósabb érdekek nem kívánják, ne terheltessék meg túl nagy nemzetiségi kisebbségek által…

…Ez az új demokratikus konföderáció, mely történelmileg, fajilag, vallásilag és kultúrfokban oly heterogén részekbôl alakulna meg, a jövôben sem nélkülözhetné azt az összefűzô és kiegyenlítô erôt, melyet egy szigorúan alkotmányos dinasztia nyújt, amelynek sorsa évszázadok óta összeforrt az állam fejlôdésével. A polgári köztársaság még …sok veszélyt rejt magában. …az elnökválasztás meg-megújuló izgalmaival a kétségtelenül még igen soká nagyon erôs szeparatisztikus tendenciákat erôsítené és élezné ki. Ehelyett egy szigorúan alkotmányos királyi hatalom a nemzeti egyensúly és a nemzetiségi védelem egyik hatékony biztosítéka lehetne…

A legtöbb ember függetlenségen valami gazdasági és politikai teljes izolációt ért egész Európával szemben, idehaza pedig a magyarságnak még korlátlanabb és utrirozottabb uralmát a nemzetiségekkel szemben.

Ámde az ilyen koncepció a huszadik század adott realitásai mellett nem függetlenség többé, hanem a függetlenség karrikatúrája. Az óriási gazdasági és politikai integrációk korában egy ilyen izolált Magyarország csak a nyomorúságos vazallus Pufferstaat életét folytathatná…

E célok elérésére nem az elzárkózás, az izoláció és a kényszer-asszimiláció vezet, hanem a népek ama szabad szövetségi rendszere, az a monarchikus Svájc, mely egyedül oldhatja meg a dunai és a balkáni népek nagy sorsdöntô feladatait, melyekre nézve az ésszerű végcél nem az osztrák-németségtôl való elválás, hanem megszüntetése minden olyan politikai, vagy gazdasági privilégiumnak, mely nem egy nép természetes elônyeibôl, hanem régi megmerevedett hatalmi pozícióiból következik.

A magyar, a cseh, a lengyel, a délszláv, sôt az osztrák-német függetlenségi gondolatban nem a külön államiság és önálló hadsereg a punctum saliens (ez inkább csak külsô formája, szimbolikus kifejezése a nagy belsô lényegbeli átalakulásoknak), hanem az a törekvés, hogy a népszövetség minden alkateleme a saját maga ura, a maga szerencséjének kovácsa legyen s ne ismerjen maga felett semmi olyan hegemóniát, mely nem valódi, természetes erkölcsi, szellemi vagy gazdasági fölénybôl következik.

Vagyis a régi monarchiának inkább mechanikus és dinasztikus összetételét organikussá és demokratikussá kell tenni korunk uralkodó eszméinek megfelelôen. A Kelet és Nyugat határán elterülô, oly természetes és szükséges birodalmat többé nem lehet puszta dinasztikus és katonai erôkkel összefogni, mint a középkori államszerkezetek mellett, hanem kizárólag az itt élô népek spontán készsége és vidám kooperációja alapján.

A magyar függetlenségnek csak egy ilyen népszövetségen belül lehet józan értelme… Nyugat és Kelet rivális befolyásainak határállomásán.

Ámde a népeknek nem uralom, dísz és hatalmi presztízs kell, mint ama feudális és plutokratikus osztályoknak, melyek ôket eddig környezték, hanem minél bôségesebb termelés, minél fejlettebb munkamegosztás, minél intenzívebb csere, az anyagi és szellemi erôknek minél akadálytalanabb kifejlesztése, minél több erkölcsi és politikai szabadság. Ennek az útja pedig nem egyes nemzetek közjogi-katonai szupremáciája, hanem csakis a népek demokratikus szövetsége lehet.


Copyright© Európai Utas-2000